بارش شهابی 

بارش شهابی اتا - دلوی و برساوشی یکی از مهم‌ترین بارش‌ های شهابی سالیانه است. بیشینهٔ نرخ ساعتی سرسویی بارش شهابی برساوشی غالباً در حدود ۱۰۰ است.

 بارش شهابی برساوشی از تودهٔ ذرّات برجای‌ مانده از دنباله‌دار سوئیفت‌ تاتل به وجود می‌آید و معمولاً از 21 ام مرداد تا 22 ام مردادماه فعّال است که بازهٔ زمانی خوبی برای یک بارش شهابی به‌شمار می‌آید.

اوج این بارش شهابی معمولاً هرساله در حدود ۲۲ام مرداد روی‌می‌دهد. کانون این بارش در صورت فلکی ذات الکرسی و در نزدیکی مرز آن با صورت فلکی برساوش واقع شده‌است، ولی در گذشته که اندازه‌گیری و سنجش دقیق مکان نورباران بارش‌های شهابی میسّر نبود، اخترشناسان مکان کانون این بارش را در برساوش می‌دانستند و به همین دلیل آن را برساوشی نام‌گذاری کردند. به دلیل سنّت پابرجایی نام‌ها در اخترشناسی، این نام نیز همچون بسیاری موارد دیگر تا به امروز حفظ‌شده و باقی‌مانده‌است.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
تور رصدی : 
به همین سبب انجمن نجوم آسمان وارنا برنامه رصدی را در قصر بهرام برای علاقه مندان خود ترتیب داده که یک شب رصدی را به همراه آموزش های نجومی و کویر گردی در دل طبیعت بکر ایران با مخاطبانش باشد.

از علاقه مندا تقاضا می شود شماره تماس خود را به همراه نام و نام خانوادگی در قسمت نظرات قرار دهند تا ما آنها را از این برنامه و برنامه های مشابه با اطلاع نماییم.
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد