X
تبلیغات
زولا

دانشمندان پروژه رزتا، با پخش نخستین تصاویر ارسالی کاوشگر فیله از سطح چوری، دشواری های عملیات فرود بر این ستاره دنباله دار را توضیح دادند.


ارتباط کاوشگر فیله، پس از فرود موفقیت آمیز بر سطح چوری، برای ساعاتی با سفینه رزتا و زمین قطع شد، اما پس از مدتی نخستین عکس های خود را ارسال کرد.

با وجود موفقیت عملیات فرود، هنوز محل دقیق استقرار فیله بر سطح چوری برای دانشمندان معلوم نیست. بویژه آنکه فیله پس از نخستین تماس با سطح چوری دست کم دوبار از جای خود بلند شده و دوباره فرود آمده است.

اشتفان اولامچ، مدیر عملیات کاوشگر فیله با اشاره به تصاویر محل پیش بینی شده برای فرود گفت: «حالا بهتر می فهمیم که چگونه به اینجا رسیدیم. البته دقیقا نمی دانیم کجا. گفته بودم شاید دوباره روی سطح فرود آمدیم. این مساله اعلام شده ولی باید بگویم سه بار بوده است. به این ترتیب، شمار دفعات فرود، سیری صعودی را طی می کند.»

تصاویر ارسالی نشانگر وجود خاک، سنگ و صخره بر روی ستاره دنباله دار چوری است. کشف ماهیت مواد تشکیل دهنده این اجسام، مرحله بعدی ماموریت دانشمندان این پروژه فضایی است.

آندره آ آکوماتزو، مدیر عملیات پرواز این پروژه گفت: «ماموریت ما تمام نشده است. ما خودمان را برای روزها، هفته ها، ماه ها و حتی چند سال آینده آماده می کنیم. آرزو می کنم در چند سال آینده باز هم درباره این ماموریت رویایی، این گروه فوق العاده، این ستاره دنباله دار پر رمز و راز و شگفتی های بیشتر دنیای دانش، صحبت کنیم.»

جرمی ویلکس، خبرنگار یورونیوز در دارمشتات می گوید: «دریافت تصاویرِ شگفت انگیز از سطح ستاره دنباله دار آغاز شده است. کاوشگر دقیقا در جایی که دانشمندان انتظار داشتند فرود نیامد، اما مهم نیست. این یک عملیات فوق العاده است. به خاطر داشته باشید که روزتا پرواز خود را در مدار ستاره دنباله دار در سال 2015 ادامه خواهد داد.»سطح­‌نشین فیله که درست یک هفته پس از آنکه در 21 آبان بر سطح دنباله‌دار 67 پی/ چریوموف - گراسیمنکو فرود آمد، موفق به کشف مولکول‌های آلی به عنوان ابتدایی‌ترین ساختارهای سازنده حیات در این دنباله‌دار شد.

نمای خیالی از فرود کاوشگر فیله در سطح دنباله‌دار 67 پی/ چریوموف - گراسیمنکو

کاوشگر سطح­‌نشین فیله که درست یک هفته پس از آنکه در 21 آبان بر سطح دنباله‌دار 67 پی/ چریوموف - گراسیمنکو فرود آمد، موفق به کشف مولکول‌های آلی به عنوان ابتدایی‌ترین ساختارهای سازنده حیات در این دنباله‌دار شد.

به گزارش مرکز فضایی آلمان (DLR)، ابزار آلمانی نصب شده روی کاوشگر فیله به نام کوساک (Cosac) این مولکول­‌ها را پس از ارزیابی ترکیبات موجود در جو بسیار رقیق اطراف دنباله‌دار ردیابی کرده است. یک ترکیب آلی، چیزی است که مولکول­‌هایش حاوی اتم کربن به عنوان عنصر پایه حیات روی زمین باشد. دانشمندان در حال آنالیز داده­ا هستند تا ببینند کاوشگر فیله دقیقا چه ترکیبات آلی را پیدا کرده است. قاعدتا فیله بایستی ترکیبات ساده­‌ای مثل متان یا متانول یا چه بسا ترکیبات پیچیده‌­تری مثل اسیدهای آمینه (بلوک­‌های سازنده پروتئین‌ها) را کشف کرده باشد.

پیش از این دانشمندان بنا بر آزمایش‌ها و مشاهدات، فرضیه‌ای مبنی بر به نقش احتمالی دنباله‌دارها در آوردن ترکیبات شیمیایی اولیه به زمین مطرح کرده بودند. آن‌ها تصور می‌کردند که این سوغات اولیه فضایی در ترکیب با سایر مواد در زمین به شکل‌گیری حیات در زمین منجر شده است. حالا داده‌های بسیار ارزشمند به دست آمده از فیله کمک بزرگی برای راستی آزمایی این فرضیات خواهد بود.

پهنای دنباله‌دار 67 پی/ چریوموف - گراسیمنکو بالغ بر حدود 4 کیلومتر است. تا به اینجا یک دریل روی فیله موادی از سطح سخت دنباله‌دار را برداشت کرده است، اما داده­‌های منجر به کشف مولکول‌های آلی از آزمایشاتی به دست آمده است که به طور کامل آنالیز شده‌اند. همچنین نتایج اولیه از یک ابزار دیگر فیله به نام موپوس حاکی از وجود غباری به ضخامت حداکثر 20 سانتی‌متر در سطح یخی دنباله‌دار است.

چند روز پیش با توجه به اینکه سطح‌نشین فیله در زمان فرود در موقعیتی نامناسب زیر سایه یک صخره واقع شده بود، شارژ باتری‌های خورشیدی‌اش به دلیل عدم دریافت نور کافی تمام شد و فیله در وضعیت آماده به کار (استند بای) قرار گرفت و عملا به خواب رفت. از این رو دانشمندان سعی کردند تا پیش از از کار افتادن فیله، حداکثر داده‌های ممکن را دریافت کنند.

فعلا سازمان فضایی اروپا تا دریافت انرژی خورشیدی کافی برای شارژ باتری‌های فیله قادر به تماس با این کاوشگر نیست. اما قاعدتا در روزهای آتی و با تغییر موقعیت دنباله‌دار نسبت به خورشید احتمال نورگیری بیشتر برای کاوشگر فیله و تماس با آن مهیا خواهد شد.


نمایی از مراحل زمانی فرود سطح‌نشین فیله در یک عکسبرداری موزائیکی توسط کاوشگر رزتا

منابع:


http://www.nojum.ir/

http://persian.euronews.comنظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد