X
تبلیغات
زولا

بسم لله رحمان رحیم


مقدمه ایی از اطلاعات رصدی:

دسته بندی:رصد هلال در روز

سرگروه:سجاد جویا

گروه:آسمان ورانا

شهر:ورامین

گزارش:رمضان

سال:1434 هجری قمری

تاریخ رصد: 9-7-2013--18-4-1392

اسامی رصد گران: سجاد جویا(سر گرروه)-محمد روفچائی-امیر ورپایی-مهدی شاهسوند-جواد حمیدی

مختصات جغرافیایی:

35° 3'29.99"N

 51°25'13.53"E

ارتفاع:850

شرایط جوی محل رصد: دما:32+ C

سرعت باد:10 km/h

هوا :کمی غبار آلود,خشک

ابزار رصدی: دوربین دو چشمی 20 *120

 

اعضای گروه با برنامه ریزی قبلی رصدگاه خود را کاروانسرای دیر گچین واقع در شهرستان ورامین تعیین نمودند و با هماهنگی های از قبل صورت گرفته با لشکر 23 پرندک قرار بر این شد که به سوی رصد گاه حرکت کنیم.

ما و اعضای گروه ساعت 3 بعد از ظهر از ورامین به سوی کاروانسرای دیر گچین که واقع در جاده قم -گرمسار در شهرستان ورامین است به راه افتادیم که حدود ساعت 3:30 بعد از ظهر به کاروانسرا رسیدیم.

پس از رسیدن به کاروانسرا و استقرار گروه و ابزار رصدی در جایگاه مناسب رصد را شروع کردیم .وضعیت آب و هوایی منطقه نسبتاٌ مناسب بود و باد با سرعت کمی از پشت سر می وزید.

برای رصد شیوه ایی را در پیش گرفتیم که کمک شایانی در این رصد بود و این شیوه به این صورت بود که دوست ما آقای شاهسوند نسبت به زمان اعلام شده داده های مکانی ماه را برای ما قرائت می کرد و جناب آقای ورپایی این داده ها را ثبت و به کمک سروان شگرفی به داده های نظامی برای اپتیک تبدیل می کرد و پس از قرائت داده ها سمت ارتفاع ماه در اوایل کار به کمک آقایان نوری و بهایی به توسط اپتیک تنظیم می شد و و ما از پشت اپتیک به رصد می پرداختیم.

پس از قرائت چند داده روش کار به دستمان آمده بود،برای اطمینان داده های خورشید را گرفتیم، تا هم ابزار کالیبره شود هم ما

کار خواندن داده ها و رصد هلال ما تا حول حوش ساعت 7:35 ادامه یافت که اولین نشانه های هلال مشاهده شد برای اطمینان بیشتر گروه چندتا عکس در فواصل زمانی مختلف تهیه کرده و به پردازش آن پرداخت و موفق به ثبت هلال ماه شد. لازم به ذکر است که در این زمان سمت ماه: 277:58:26و ارتفاع آن : +14:49:04 بود.

در این رصد پوشش های گیاهی منطقه کمک شایانی به دفع ریز گردها کرد هر چند شرایط جوی گرم و خشک بود ولی نتیجه دل گرم کننده می نمود.

گروه تا آخرین لحظه غروب ماه در محل حضور داشت ولی به علت غبار شدید در افق دیگر شانسی برای مشاهده دوباره هلال نبود و این گونه رصد ما هم پایان یافت.

نکته جالب توجه گروهی از رصدگران منطقه 2 تهران بودند که در ساعت حول حوش 6 بعد از ظهر در کاروان سرا دیر گچین برای اقامت شب در کنار ما حضور داشتند، این رصد گران اکثرا جوان وعلاقه مند به نجوم شبی دلنشین را در پیش گرفتند و گروه ما در ساعت 21 ازآنجا بازگشت.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد