X
تبلیغات
زولا

در خجسته ایام مبعث نبی گرامی اسلام حضرت محمد (ص) با حضور دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران و سردار سرتیپ پاسدار احمد وحیدی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، نخستین پایگاه جامع رصد و مراقبت فضایی جمهوری اسلامی ایران که با نام مبارک حضرت امام صادق (ع) نامگذاری شده است، افتتاح و به بهره‌برداری رسید.


به گزارش اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع؛ سردار وحیدی در مراسم بهره برداری از این پروژه بزرگ ملی که به دست متخصصان افتخارآفرین صنایع الکترونیک وزارت دفاع طراحی و ساخته شده است طی سخنانی در جمع خبرنگاران با تبریک اعیاد رجبیه گفت: در راستای تحقق امنیت بخشی به فضا و سامانه های فضایی کشورمان، می بایست بطور دائم اجرام فضایی به ویژه ماهواره های عبوری از فضای کشور را رصد کنیم.
وی افزود: اطلاعات منتج از سامانه های رصد فضایی نه تنها برای ماهواره های خودی، بلکه به مدیریت ترافیک مداری برای دیگر کشورهای صاحب دارایی های فضایی نیز مفید خواهد بود.
وزیر دفاع گفت: هم اکنون معاهدات بین المللی مختلفی جهت هماهنگی و تبادل داده های رصدی وجود دارد که با دست یابی کشور به این نوع سامانه، ما می توانیم با به اشتراک گذاشتن این نوع داده ها، در شبکه مربوط قرار گرفته و از اطلاعات رصدی به دست آمده در سایر نقاط دنیا نیز بهره مند شویم.
سردار وحیدی با بیان اینکه پایگاه رصد و مراقبت فضایی امام صادق (ع)، به منظور کشف، شناسایی ، جستجو و رصد اجسام فضایی ایجاد شده است گفت: ردیابی راداری، ردیابی الکترواپتیکی و ردیابی رادیویی سه روشی است که در این مرکز برای جستجو و ردیابی اجسام فضایی بکار گرفته می شود.
وی همچنین افزود: کلیه داده های رصد از سامانه های رصدی به سالن فرماندهی و کنترل عملیات مراقبت فضایی منتقل و از آنجا بعد از دسته بندی داده ها جمع آوری شده، فرایند کشف و شناسایی اهداف فضایی آغاز می گردد.
سردار وحیدی با اشاره به تخصص های مختلف و پیچیدگی های خاصی که برای احداث این پایگاه بکار گرفته شده تصریح کرد: با افتتاح این پایگاه، زنجیره فناوری فضایی در جمهوری اسلامی ایران کامل گردید.
سردار وحیدی، با تشکر و قدردانی از دانشمندان، مدیران و متخصصان شرکت صنایع الکترونیک وزارت دفاع که در شرایط سخت آب و هوایی منطقه این پایگاه بزرگ و مهم را احداث و آماده بهره‌برداری کردند گفت: صاایران بعنوان قطب طراحی و ساخت ماهواره و تجهیزات الکترونیکی و الکترواپتیکی فضایی در کشور نقش بسیار مهمی در این حوزه بسیار استراتژیک ایفاء کرده است.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد